Haber

Hatay’da bilimsel çalışmalar bitmek üzere

HATAY (İGFA) – Depremden en çok etkilenen ilçeler olan Defne ilçesine bağlı Savaş, Toygarlı, Gültepe ve Yeniçağ’da ziyaretlerini sürdüren; Samandağ ilçesine bağlı Yenimahale Mahallesi’nde vatandaşların ve esnafın sorunlarını dinledi.

Hatay’da deprem nedeniyle önemli tahribat ve kayıpların yaşandığını belirten Lider Savaş, depremin ilk günlerinden itibaren şehri yeniden planlamak için başta Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri olmak üzere bilim insanları ile çalıştıklarını vurguladı. Savaş, ağustos ayında tüm planların bir çalıştayda kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. Savaş, ‘Bilim insanları ile çalışmalarımızın sonunu çok yakında duyuracağız’ dedi.

Vatandaşların sorularını yanıtlayan Lider Savaş, “Depremden en çok Antakya, Samandağ, Defne ve Kırıkhan etkilendi. Maalesef Antakya’da sadece 30 mahalle adeta yıkıldı. Konut üretimi için 100 metreye kadar 500 bin hibe ve geri kalan 500 bin kredi size verilecek.Orta derecede hasarlı.Yapılarla ilgili şimdilik net bir durum yok.Trafik konusunda çağına göre planlama yapmamız gerekiyor.Kendimize keyifli bir şehir bırakmamız gerekiyor. Gelecek nesiller.İlk günden beri sizler için sahadayız.Ankara ve İstanbul’dan bilim insanlarıyla aylardır şehrimiz için çalışıyoruz.Hatay’ı sağlıklı bir şekilde ayağa kaldırmamız gerekiyor. Amacımız daha sağlıklı ve daha modern bir şehir kurmak” dedi.

Depremin yol açtığı altyapı sorunlarını da dinleyen Önder Savaş, inceleme noktası hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu