Haber

IAEA, Zaporizhia NGS’deki çatılara erişim izni bekliyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’daki Zaporozhye Nükleer Santrali’ndeki uzmanların olası bir patlayıcı unsur varlığına yönelik incelemeleri kapsamında reaktörlerin çatılarına erişim için beklediklerini bildirdi.

IAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Grossi’nin Zaporijya Nükleer Santrali’nin son durumuna ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Grossi, Ajans uzmanlarının geçen hafta nükleer santralde ek inceleme ve incelemelerde bulunduğunu, şu ana kadar herhangi bir ağır askeri teçhizat, patlayıcı veya mayın bulunmadığını belirterek, “Ancak uzmanlar hala reaktör binalarının çatılarına erişim için bekliyor.” ifadesini kullandı.

Uzmanların 17 Temmuz’da 2’nci ünitedeki ve ardından 4’üncü ünitedeki reaktör binasını incelediklerini kaydeden Grossi, ekiplerin ana kontrol odası, reaktör holü, kullanılmış yakıt havuzu, acil durum kontrol odası, güvenlik sistemlerine ait elektrik panolarının bulunduğu odalar ve tribün holünde incelemelerde bulunduğu bilgisini paylaştı.

Söz konusu kontrollerde herhangi bir patlayıcı veya mayın bulunmadığına dikkati çeken Grossi, “Reaktörlerin çatılarına ve türbin hollerine uzmanlara giriş izni verilmedi. Buna ekiplerin özel olarak incelemek istediği 3. ve 4. üniteler de dahil. Kurumun söz konusu yerlere giriş izni talebi devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

Zaporijya’daki Ajans müfettişlerinin geçen hafta tesis yakınlarında herhangi bir patlamaya tanık olmadığına dikkat çeken Grossi, santrali soğutmak için kullanılan su seviyesinin halihazırda yeterli seviyede olduğunu da belirtti.

Rusya ve Ukrayna, Zaporozhye Nükleer Santrali’ne sabotaj yapılacağı yönünde karşılıklı suçlamalarda bulunmuş, IAEA 5 Temmuz’da tesiste yaptığı denetimler doğrultusunda patlayıcı madde bulunmadığını açıklamıştı.

Kurum, 4 Mart 2022 tarihi itibariyle Rusların kontrolüne geçen nükleer santralin bazı bölümlerinin söz konusu suçlamalara ve tesise yönelik iddiaları birinci elden doğrulamak amacıyla ek izin talebinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu